close
تبلیغات در اینترنت
مایکروسافت!
loading...

آموزش برنامه نویسی

شرکت مایکروسافت (Microsoft Corporation) بزرگ ترین شرکت نرم افزاری دنیا دارای فروشی بیش از دهها میلیارد دلار و حدود 60 000 کارمند در بیش از 90 کشور است. پایگاه اصلی مایکروسافت در ردموند در ایالت واشنگتن آمریکا واقع شده است. مایکروسافت در زمینه تولید، صدور مجوز، و ارایه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری فعالیت های گسترده ای دارد. معروف ترین محصولات این شرکت سیستم عامل ویندوز و مایکروسافت آفیس هستند که هر دو به موفقیت گسترده ای در میان کاربران رایانه دست یافتند. از دیگر محصولات این شرکت می توان به کنسول…

Admin بازدید : 633 پنجشنبه 19 خرداد 1390 نظرات ()
Microsoft Corporation

شرکت مایکروسافت (Microsoft Corporation) بزرگ ترین شرکت نرم افزاری دنیا دارای فروشی بیش از دهها میلیارد دلار و حدود 60 000 کارمند در بیش از 90 کشور است. پایگاه اصلی مایکروسافت در ردموند در ایالت واشنگتن آمریکا واقع شده است. مایکروسافت در زمینه تولید، صدور مجوز، و ارایه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری فعالیت های گسترده ای دارد. معروف ترین محصولات این شرکت سیستم عامل ویندوز و مایکروسافت آفیس هستند که هر دو به موفقیت گسترده ای در میان کاربران رایانه دست یافتند. از دیگر محصولات این شرکت می توان به کنسول های بازی XBOX 360وXbox اشاره کرد.

● مقدمه

این شرکت در سال 1975 توسط بیل گیتس و پل آلن در شهر ردموند ایالت واشنگتن آمریکا تاسیس شد. مایکروسافت از تمام وجوه اعم از نرم افزارها، مدارک و ساپورت ها و کالاها برای تمام فعالیتهای کامپیوتری پیشرفت کرد.

● تاریخچه

"Micro-soft" (کوتاه شده کلمات Microcomputer software) در ابتدا توسط بیل گیتس و پل آلن در Albuquerque در نیو مکزیکو سال 1975 ایجاد شد، که فعالیت آنان برای گسترش و فروش basic Interpreters برای Altair 8800 بود. سرانجام این کمپانی توانست حکمفرما تمام سیستم عامل ها شود. واژه مایکروسافت (بدون خط فاصله بین دو جزء مایکرو و سافت) را اولین بار بیل گیتس در نامه ای که نوامبر 1975 به پل آلن نوشت، به کار برد. ایجاد کننده کمپانی، پل آلن در راه برای ملاقات بیل گیتس بود که آن وقت به مجله ای برخورد که حاوی اطلاعاتی در مورد Altair 8800 بود. Altair 8800 اولین microcomputer (کوچکرایانه) بود که وارد عرصه رقابت کامپیوتری شد. چند روزی بعد، بیل گیتس با MITS که سازنده آن میکروکامپیوتر بود تماس گرفت و آنان را از ساخت نرم افزاری که توسط گروهش با Basic نوشته شده بود مطلع ساخت. این نرم افزار برای Altair 8800 نوشته شده بود. جالب اینجا بود که نه بیل گیتس و نه پل آلن تا آن موقع دست هم به Atair 8800 نزده بودند. ولی با این حال، MITS بسیار تمایل به داشتن این برنامه داشت. بعد از هشت هفته، هنگامی که گیتس و آلن به این باور رسیدند که برنامه به پایان رسیده و آماده انتشار هست، آلن به MITS رفت تا سیستم جدید بیسیک را پرده برداری کند. آلن تا حالا Altair به دست هم نگرفته بود، با این حال توانست با موفقیت نرم افزار را ارایه دهد. و همین باعث شد تا MITS برنامه ی آنان را برای Altair platform خریداری کند. بعد از این موفقیت گیتس دانشگاه (هاروارد) را رها کرد و به دنبال بازار رفت و در نهایت کمپانی مایکروسافت را تاسیس کرد.

در سال 1978 مایکروسافت اولین دفتر بین المللی اش را در ژاپن راه انداخت و یک سال بعد هم دفترش را از نیومکزیکو به واشنگتن برد. استیو بالمر، همان موقع به مایکروسافت پیوست و جالب این که با ریاست گیتس جوان بر هیات رییسه هم موافقت کرد. مایکروسافت اولین سیستم عامل خود را در1980 به بازار عرضه کرد. این سیستم عامل، ورژن متفاوتی از یونیکس بود که شرکت با کسب اجازه از ای تی اند تی (AT&T) با عنوان زی نیکس به بازار فرستاد. زی نیکس خیلی فراگیر نبود و در ابتدا فقط توسط نرم افزارسازها مورد استفاده قرار می گرفت. اما نکته قابل توجه این است که این ورژن یونیکس، تبدیل به نخستین ورژن مایکروسافت ورد شد. مایکروسافت ورد (که آن موقع اسمش مولتی تول ورد بود) به خاطر قابلیت نمایش متن های بولد شده در کنار سایر توانایی هایش خیلی زود معروف شد. البته شعار هر چه می بینی، همان را می گیری هم به این امر کمک کرد. کپی های مجانی مایکروسافت ورد به همراه شماره نوامبر 83 مجله پی سی ورلد بین مردم توزیع شد. کاری که برای اولین بار اتفاق می افتاد. اما موفقیت اصلی مایکروسافت، با سیستم عامل داس اتفاق افتاد؛ آن هم فقط یک سال بعد از عرضه مولتی تول ورد به بازار و بعد از این که مذاکرات مایکروسافت با دیجیتال ریسرچ به نتیجه ای نرسید. آی بی ام قراردادی با مایکروسافت بست تا ورژن جدیدی از سیستم عامل سی پی ام را تهیه کند. مایکروسافت برای این کار50هزار دلار به تیم پترسن داد و سیستم عامل سریع و کثیف( QDOS (Quick & Dirty را خرید و با نام پی سی داس به آی بی ام داد . منتها به خاطر قوانین کپی رایت، آی بی ام ناگزیر شد سی پی ام و پی سی داس را با هم به بازار بفرستد. اولی250 دلار و دومی40 دلار. خب شما باشید، کدام را می خرید؟ ملت آمریکا هم همین کار را کردند و نتیجه این شد که به قول معروف، مشتری بر پی سی داس جوشید!


● وقتی که ویندوز آمد

با همه این موفقیت ها مایکروسافت هنوز شرکت خیلی مهمی محسوب نمی شد و خرده پا بود. گیتس و دوستانش دنبال یک فرصت مناسب می گشتند تا بیشتر از این ها خودشان را مطرح کنند. این فرصت وقتی دست داد که شرکت کمپک، بایاس (BIOS) آی بی ام را گرفت. به دنبال این اتفاق، مایکروسافتی بر آن شد که جایگاه آی بی ام را در بازار سیستم عامل بگیرند. آن ها سیستم عامل ام اس داس معروف را طراحی کردند که روی پی سی های غیر آی بی امی قابل استفاده بود. و به این ترتیب، مایکروسافت سری در بین سرها درمی آورد. تا این لحظه هیچ خبری از ویندوز نیست. نسخه ابتدایی ویندوز در نوامبر 1985 به بازار آمد که در واقع، همان نسخه گرافیکی ام اس داس بود. اما قبل از آغاز امپراتوری ویندوز بر سیستم عامل ها، باید رقیب جدی دیگری از سر راه برداشته می شد: او اس تو، که محصول یک پروژه مشترک بین آی بی ام و مایکروسافت بود و در 1987 بعد از نسخه ابتدایی ویندوز وارد بازار شده بود. دو سال بعد مایکروسافت اعلام کرد که نسخه آخر ویندوز یعنی ویندوز 3 را در سال های نخست دهه90 به بازار خواهد فرستاد. بعد از اعلام این خبر، گیتس با تلاشی آرام و چندساله، سعی کرد این مساله را جا بیندازد که برخلاف تصور، آینده کامپیوترها در دست او اس تو نیست. او در می1991 رسما اعلام کرد که شراکت بر سر او اس تو به پایان رسیده و مایکروسافت از این به بعد، همه هم و غم خود را صرف ویندوز خواهد کرد. آدم هایی که ویندوز را جدی نگرفته بودند و سرمایه شان را انداخته بودند توی کار او اس تو، با این حرف گیتس شدیدا شوکه شدند و حتی مایکروسافت را به فریب متهم کردند. اما سرانجام این او اس تو بود که به خاک سیاه نشست و ویندوز، سیستم عامل محبوب همگان شد. هم زمان با این تحولات، مایکروسافت یکی دیگر از برگ های برنده خود را رو کرد: مایکروسافت آفیس. مایکروسافت آفیس به همراه مایکروسافت ورد و مایکروسافت بوک شلف که یک مجموعه مرجع بود، محتویات نخستین دیسک شرکت مایکروسافت را تشکیل می دادند. موفقیت های مایکروسافت همچنان ادامه داشت. ویندوز 1/3 در نوامبر 92 به بازار عرضه شد که در عرض دو ماه، سه میلیون کپی فروخت. یک سال بعد، ویندوز مهم ترین سیستم عامل گرافیکی در تمام دنیا بود. کار به جایی رسید که مجله معتبر فورچون، مایکروسافت را مبتکرترین کمپانی در ایالات متحده در سال 93 نامید. آغاز امپراتوری استراتژی گیتس توسعه دامنه کارش بود. به همین خاطر در 1994 مایکروسافت انکارتا را به راه انداخت؛ نخستین دایره المعارفی که روی کامپیوتر قابل اجرا بود. کمپانی برای این که آدم های غیر فنی کامپیوتری را هم به سمت خودش جلب کند، شعارش را به امروز کجا می خواهی بروی؟ تغییر داد. کار بیل گیتس دیگر حد و مرز نمی شناخت. با دریم ورکس اس کا جی ریخت روی هم و سال 95 برای تولید سرگرمی های چندمنظوره یک شرکت تازه تاسیس کردند. البته همان وقت ها مایکروسافت باب را هم به بازار فرستاد که جایگزین برنامه ریز ویندوز 1/3 شود که خب، سوتی خیلی بزرگی قلمداد شد و کلی هم برایش جوک ساختند. کاری هم نمی شود کرد. بعضی وقت ها آدم را بدطوری جو می گیرد! اما ویندوز 95 دهان همه متلک گو ها را بست.

تا قبل از آن، مایکروسافت یک شرکت تجارت محور قلمداد می شد. اما ویندوز 95 باعث شد که دیگر آن را یک شرکت مشتری محور بدانند. ویندوز 95 برای کاربر چیز کولاکی بود. تازه استارت منو هم داشت! در همان چهار روز اول، ملت بیش از یک میلیون نسخه اش را مثل نقل و نبات خریدند! در سپتامبر 95 دولت چین ویندوز را به عنوان سیستم عامل رسمی کشورش انتخاب کرد و از مایکروسافت خواست نسخه چینی ویندوز را برایشان آماده کند. حواستان هست که چین چقدر جمعیت دارد؟ اواسط دهه90 گیتس تصمیم گرفت مایکروسافت را بفرستد روی شبکه جهانی اینترنت. این شد که MSN (مایکروسافت نت ورک) به وجود آمد. این یک سرویس آنلاین بود که قرار بود با AOL رقابت کند. بعد با همکاری ان بی سی، ایستگاه کابلی خبری MSNBC را علم کرد تا رقیب سی ان ان باشد. تازه مجله آنلاین Slate را هم به سردبیری مایکل کینسلی راه انداخت. راه اندازی وب تی وی که به ملت امکان می داد از تلویزیون هاشان وصل شوند به شبکه، از دیگر اقدامات مایکروسافت در سال 96 بود.

● امپراتوری تثبیت می شود

مایکروسافت در اوایل دهه 90 در اشاعه اینترنت بین مردم نتوانست نقش مهمی ایفا کند. اما بعضی تکنولوژی های پایه ای که برای ورود به شبکه راه انداخته بود، بعدا خیلی کاربرد پیدا کرد. در 1997 اینترنت اکسپلورر 4 به بازار آمد که واقعا ترکاند و جای براوزرهایی مثل نت اسکیپ را به راحتی گرفت. اینترنت اکسپلورر همراه ویندوز به بازار آمد. اما دادگستری آمریکا به این دلیل که مایکروسافت با این کار از توافق نامه ای که در سال 94 امضا کرده، تخطی نموده است، از آن ها خواست که دیگر اینترنت اکسپلورر و ویندوز را همراه هم به بازار نفرستند. سال 98 سال بزرگ دیگری برای مایکروسافت بود. نه به این خاطر که استیو بالمر شد رییس شرکت (president) و گیتس رییس هیات رییسه (CEO) ماند. بلکه این سال، سال ورود ویندوز 98 بود که با اکسپلورر SP4/0 SP1 و FAT32 به عنوان فایل سیستم آمد. در عین حال، در همین سال جنجال های زیادی هم در پی افشای یادداشت های داخلی مایکروسافت در اینترنت به پا شد: نرم افزارهای اوپن سورس تهدیدی جدی برای مایکروسافت به حساب می آیند. این اسناد که به اسناد هالووین معروف شده اند، بخشی از این خطرات را عنوان کرده و در عین حال از فعالیت های مایکروسافت علیه لینوکس پرده برمی دارد. مایکروسافت نیز ضمن این که به صحت این اسناد اعتراف کرد، آن ها را صرفاً تحقیقات مهندسی دانست.

● پایه های امپراتوری می لرزند

می گویند در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد. با شروع سال،2000 روزگار کم کم آن ور سکه را هم به آقای گیتس و دوستانش نشان داد و ضررهای مایکروسافت و محکومیت هایش کم کم شروع شد. گرچه اتفاقات خوب نیز کم نبودند و نمی گذاشتند غم زیاد توی دل بیل خانه کند. اول از همه در آوریل 2000 حکم پرونده ایالات متحده و مایکروسافت صادر شد و نگذاشت شیرینی آمدن نسخه جدید ویندوز (ویندوز2000) بیشتر از دو ماه در دهان گیتس بماند. این حکم شرکت را مجبور می کرد به دو پاره تقسیم شود. البته بخشی از این تصمیم در دادگاه استیناف، کان لم یکن شد. مایکروسافت که اهداف تجاری و خانگی را توامان نشانه رفته بود، ویندوز XP را سال 2001 آماده کرد. ورژن آپ دیت شده ویندوز 2000 که از لحاظ گرافیکی تحولی به حساب می آمد. اما این موفقیت ها در ادامه به شکستی بزرگ ختم شد. مایکروسافت برای رقابت با سونی و نینتندو، با سرمایه گذاری میلیارد دلاری و تولید و پخش XBOX وارد عرصه بازی های کامپیوتری شد. تا سال 2005، XBOX در بازار فروش آمریکا در رده دوم پس ازPlay Station2 سونی و قبل از Game Cube نینتندو قرار داشت. (در بازار جهانی بعد از هر دو بود.) اما با این وجود، با فروش 22 میلیون دستگاه در مقایسه با فروش بیش از 100میلیون دستگاه Play Station 2، ضرر سنگینی معادل 4 میلیارد دلار متحمل شده است. مایکروسافت در این دو سه سال اخیر، کار ساخت net . مقدماتی و سرور ویندوز 2003 را هم به پایان رساند. با این وجود، بدبختی های تازه، دست از سر آقای گیتس بر نمی دارند.

در سال 2004 به دنبال شکایت اتحادیه اروپا، مایکروسافت به پرداخت 613میلیون دلار جریمه محکوم شد و متعهد گردید که توافقات قطعی خود با سایر رقبا را افشا کند. همچنین ملزم شد نسخه ای از ویندوز را تهیه و آماده کند که فاقد مدیا پلیر باشد. در عین حال، بعد از اقدام تازه کره جنوبی علیه شرکت در سال 2005، مایکروسافت مجبور است علاوه بر پرداخت 33میلیون دلار جریمه دیگر، دو نسخه ویندوز تازه هم برای کره ای های محترم تهیه کند. یکی که هم ویندوز مدیا پلیر داشته باشد هم ویندوز مسنجر؛ و یکی که هیچ کدام از این دو تا را نداشته باشد!

● Xbox360

در نوامبر 2005 ، مایکروسافت دومین کنسول بازی خود را با نام Xbox 360 به بازار عرضه کرد . مایکروسافت در زمینه رقابت با کنسولهای بازی تجربیات خوبی بدست آورده بود و این بار کنسولی بسیار کامل تر و بهتر نسبت به اولین کنسول خود به بازار عرضه کرد . Xbox 360 در دو مدل با نام های Xbox 360 و Xbox 360 Core System عرضه شد . نسخه کامل Xbox 360 دارای دسته بی سیم ، Hard Drive و چند چیز دیگر می باشد . نسخه Core System شامل دسته سیمی و بدون Hard Drive و وسایل جانبی می باشد . Xbox 360 تقریباً یک سال زودتر از رقیبان خود یعنی PlayStation 3 و Nintendo Wii به بازار عرضه شد . Xbox 360 پیشرفتهای زیادی نسبت به کنسول قبلی خود کرده است و علاوه بر قدرت سخت افزاری ، دارای طراحی فوق العاده زیبایی می باشد . Xbox 360 فروش بسیار بهتری نسبت به کنسول قبلی مایکروسافت داشت.

● مشکلات با تشکیل اتحادیه بین المللی

در آخر مایکروسافت به یک کمپانی بزرگ بین الملل با دفاتر مختلف در کشور تبدیل شد. در هجدهم ماه می سال 1998 در دپارتمان دادگاهی ایالات متحده آمریکا، 19 ایالت شروع به مخالف علیه مایکروسافت کردند. آنان بیان کردند که مایکروسافت به صورت غیر قانونی با استفاده از قدرت انحصاری خود (Monopoly) در حراج و فروش ویندوز سوءاستفاده کرده است. در سوم آپریل سال 2000 دادگاه محدوده آمریکا، Tomas Penfield Jackson قانونی برای مایکروسافت تعیین کرد که مایکروسافت می بایست فعالیتهای خود را با استفاده از قدرت انحصاری خود به دور از اهداف مبارزه طلبی ادامه دهد. Jackson به مایکروسافت دستور داد تا به دو کمپانی تقسیم شوند، (proframming.rozblog.com)یکی برای تولید سیستم عامل و دیگری برای تولید باقی محصولات. با این حال مخالفان از مخالفت دست نکشیدند و در آخر مایکروسافت با آنان در خارج از دادگاه نشستی انجام داد. در ماه جون سال 2001 اتحادیه از دادگاه خواهان بازگشت مایکروسافت به یک کمپانی شد. کمی بعد، در ماه سپتامبر سال 2001 به دستور رییس جمهور جورج بوش مایکروسافت یکتا شد و نشستی با مایکروسافت در دپارتمان قضاییه آمریکا انجام شد. اتحادیه اروپا در سال 2004 شروع به مخالفت با متحد بودن مایکروسافت (Antitrust) کرد. در آخر مایکروسافت بسیار ضرر کرد و فرمان به فاش کردن پروتوکل های اصلیش به رقبا را داد و دستور به تولید ورژنی از ویندوز داد که مدیا پلیر نداشت.

atalebi.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  قالب سایت؟
  بیشتر چه نوع مطالبی رو میپسندید؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 588
 • کل نظرات : 391
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3327
 • آی پی امروز : 54
 • آی پی دیروز : 55
 • بازدید امروز : 2,541
 • باردید دیروز : 296
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 9
 • بازدید هفته : 4,046
 • بازدید ماه : 7,510
 • بازدید سال : 50,977
 • بازدید کلی : 2,051,223