close
تبلیغات در اینترنت
معرفی لینوکس و توزیع های آن
loading...

آموزش برنامه نویسی

همانطور كه مي دانيد لينوكس داراي توزيع هاي مختلفي است و هر توزيع بنابر كارايي و شيوه كار كاربراني را به خود جذب مي كند. در اين مقاله به معرفي 12 لينوكس محبوب بين كربران مي پردازیم :   Red Hat پر طرفدارترين distro بوده و آخرين نسخه‌ي ان 9 بود. اين نسخه یکی از معروف ترین نسخه های لینوکس است. از اين سيستم شركتهاي بزرگ سخت افزاري نظير IBM، Dell، Hewlett-Packard پيشتيباني مي كنند و به همين خاطر معروف شده است. اين نسخه در سايت Redhat.com بصورت رايگان توزيع ميشود. 1- Ubuntu () بي گمان اوبونتو…

Admin بازدید : 2020 سه شنبه 8 آذر 1390 نظرات ()

Linux Logo


همانطور كه مي دانيد لينوكس داراي توزيع هاي مختلفي است و هر توزيع بنابر كارايي و شيوه كار كاربراني را به خود جذب مي كند. در اين مقاله به معرفي 12 لينوكس محبوب بين كربران مي پردازیم :

 

redhat

Red Hat
پر طرفدارترين distro بوده و آخرين نسخه‌ي ان 9 بود. اين نسخه یکی از معروف ترین نسخه های لینوکس است. از اين سيستم شركتهاي بزرگ سخت افزاري نظير IBM، Dell، Hewlett-Packard پيشتيباني مي كنند و به همين خاطر معروف شده است. اين نسخه در سايت Redhat.com بصورت رايگان توزيع ميشود.

Ubuntu Logo


1- Ubuntu ()
بي گمان اوبونتو يك شوك بزرگ در رده توزيع هاي دسكتاپ لينوكس مي باشد و بويژه با ورود نسخه 7.0.4 معروف به آهوي چابك بسياري از كاربران لينوكس را به سمت خود كشيد.

پروژه اوبونتو توسط يك آفريقايي تبار عضو تيم توسعه Debian به نام Mark Shuttle Worth طراحي شد و شركت كانونيكال پشتيباني مالي و انتشارآن را به عهده گرفت . اولين نسخه اين لينوكس محبوب در سپتامبر سال 2004 و بر اساس لينوكس دبيان منتشر گرديد و در عرض چند سال به يكي ازآسانترين و كاربردي ترين لينوكس تبديل گرديد.
Ubuntu بر مبناي ميز كار Gnome طراحي شده و در آن فايرفاكس و Open Office به كاربر ارايه گرديده است . آخرين نسخه آن Ubuntu7.0.4 با نام آهوي چابك ( Feisty Fawn ) منتشر گرديده كه با استقبال خوبي هم مواجه گرديده است و برنامه مديريت نصب برنامه ها در آن ( ATP ) قادر به شناسايي و نصب بسته هاي دبيان است .
اوبونتو داراي ويرايش هاي ديگري مانند : Kubuntu ( اوبونتوي مبتني بر ميز كار KDE ) ، Xubuntu و Edubuntu مي باشد وبراي كاربردهاي كلاينت و سرور، محيط هاي 32 و 64 بيتي عرضه گرديده است.
نسخه بتاي Ubuntu 7.10 با نام ميمون مستعار ميمون شجاع ( Gusty Gibben ) تا چند روز ديگر ارائه خواهد شد.
ناگفته نماند طراح اوبونتو قبل از شروع پروژه اوبونتو به عنوان دومين توريست فضايي شناخته مي شود.

2- Open Suse ()
درسال 1992 چهار مبتكر آلماني (Roland Dyroff, Thomas Fehr, Hubert Mantel و Burchard Steinbild ) طرح لينوكسي به نام Software und System Entwicklung يا به اختصار Suse را پايه ريزي كردند و نسخه 4.2 در سال 1996ارائه شد كه برنامه مديريت سيستم YAST به آن اضافه گرديده بود كه تا به امروز در اين لينوكس از آن بهره مي گيرند.

درسال 2003 اين توزيع توسط شركت ناول خريداري شد و تحت عنوان اپن سورس ،SLES براي كاربرد هاي دسكتاپ و سرور ارايه شد . اين توزيع هم به مانند اوبونتو هم باميزكار GNOME و هم KDE ارائه مي گردد.
آخرين نسخه SUSE ، Open Suse 10.3 مي باشد كه توزيعي بسيار قوي مي باشد. برخي طرفداران لينوكس بزرگترين نقطه ضعف اين توزيع را سياست هاي تجاري ناول در رابطه با برخي شركت هاي مخالف اپن سورس مانند مايكروسافت مي دانند.

openSUSE Logo

3- Fedora ()
فدورا بطور رسمي در سپتامبرسال 2004 توسط دوتن از اعضاي تيم توسعه ردهت (Bob Young و Marc Ewing ) ارايه شد و به سرعت جاي خود را در بين كاربران لينوكس به عنوان توزيعي آسانتر از ردهت باز كرد و مسئولان ردهت آن را براي مصارف عاميانه و دسكتاپ منتشر مي كردند. اين توزيع كه مي توان گفت از ردهت نشات گرفته كماكان براي كاربران معمولي لينوكس داراي پيچيدگي هاي بيشتري است اما نقطه قوت آن را مي توان در نوآوري در طراحي و ساپورت طيف وسيعي از نرم افزار هاي مبتني بر لينوكس در فدورا دانست.

Fedora Logo

4- Debian GNU ()
دبيان را بايد جزو اولين توزيع هاي لينوكس دانست. اين توزيع در سال 1993 اعلام موجودي كرد. Ian Murdock با تعدادي برنامه نويس يونيكس كه در اوقات فراغت روي اين پروژه كار مي كردند و اصلا قصد ارائه يك توزيع رسمي وتجاري را نداشتند اما دبيان در يك دهه به مهمترين توزيع لينوكس تبديل شد به گونه اي كه در حال حاضر بيش از 120 توزيع ديگر مانند اوبونتو و ناپيكس بر اساس آن منتشر شده اندو به عنوان پايدارترين و كاربردي ترين لينوكس براي رده هاي متوسط و كاربران خانگي قابل استفاده است وبه همراه cd نصب بيش از بيست هزار برنامه كاربردي قابل نصب موجود است كه از اين لحاظ در بين ديگر توزيع ها قابل تامل است.

Debian Logo

5- Mandriva ()
اين لينوكس با نام اوليه مندريك (Mandrake ) توسط يك فرانسوي به نام Gaël Duval در ژولاي سال 1998 منتشر شد. مندريك در ابتدا نسخه اي از ردهت با انعطاف بالا با محيطكاري KDE بود اما با افزايش محبوبيت مستقل گرديد . در سال 2005 شركت مندريك با شركت برزيلي Conectiva ادغام شد و نام اين توزيع به مندريوا (Mandriva ) تغيير يافت . اين توزيع امروزه يكي از لينوكس هاي با محيط زيبا و قابل اطمينان است كه از برنامه Rpm Drake براي نصب آسان بسته هاي RPM استفاده ميكند و يكي از نسخه هاي زنده اين توزيع بايك حافظه فلش قابل اجراست .

Mandariva Logo

6- PCLinux Os ()
اين توزيع اولين بار توسط بيل رينولدز ( از اعضاي تيم مندريك و سازنده بسته هاي نرم افزاري RPM )در سال 2003 ارائه شد،و اگيزه وي از ارائه اين توزيع ارائه توزيعي مانند مندريوا براي كاربران عادي ومبتدي بود، اما به تدريج با افزايش برنامه هاي پيش نصب ويا قابل نصب ونيز نصب درايورهاي سخت افزاري آماده روبه جلو گام نهاد.در اين توزيع از برنامه APT براي نصب بسته هاي نرم افزاري RPM استفاده مي شود و مي توان گفت نقطه ضعف اين توزيع عدم ارائه يك برنامه زمان بندي شده و منسجم جهت جهت ارائه نسخه هاي جديد و يا آپديت آن است.

PCLinuxOS Logo

7- MEPIS ()
اين توزيع در سال 2003 توسط وارن وودفورد در شركت MEPIS LLC ساخته شد. اين توزيع هم برپايه دبيان و براي سهولت كاربر در كار با آن طرح ريزي شد اما در سال 2006 مپيس اساس سيستم خود را از دبيان به اوبونتو تغيير داد . اين توزيع قابليت هايي چون تشخيص و نصب خودكار سخت افزار ، امكان پخش انواع فايل هاي مالتي مديا راداراست و اكنون آخرين نسخه آن بانام SimplyMEPIS در نسخه هاي 64 و 32 بيتي با كاربرد دسكتاپ وServer عرضه شده است .و از معدود توزيع هاي لينوكسي است كه قابليت نصب خودكار مودم را دارد.

Mepis Logo

8- KNOPPIX ()
ساخت ناپيكس به سال 2003 برمي گردد و اين نسخه جزء اولين لينوكس هاي با قابليت نسخه زنده (Live ) بود كه همين ناپيكس را به انتخاب اول مبتديان ورود به دنياي لينوكس تبديل كرده بود، اين توزيع پس از بوت شدن در كامپيوتر كاربر ، بسياري از انواع نرم افزارهاي ريزودرشت مانند چندين مرورگر ينترنتي ، چندين برنامه افيس را به وي عرضه مي كرد بطوري كه كمتر كاربري لازم مي دانست برنامه اي را نصب نمايد. نقطه ضعف وعجيب اين توزيع ايرادات بيشتر در برنامه هاي نسخه هاي بالاتر نسبت به نسخه هاي قديمي تر است كه كاربران را نگران كرده است در حال حاضر نسخه 32بيتي زنده براي دسكتاپ از اين توزيع عرضه گرديده و از برنامه نصب APT استفاده مي كند.

9- Slackware ()
اسلك وير اولين بار در سال 1992 توسط پاتريك والكردينگ و درقالب 24 فلاپي عرضه شد. اين توزيع للينوكس بيشتر براي حرفه اي هاست چون تمام مراحل پيكربندي كاملا دستي واز طريق خط دستوري انجام ميگيرد ولي به هرحال يكي از حرفه اي ترين و كم باگ ترين توزيع هاي لينوكس مي باشد.

Gentoo

10- Gentoo ()
جنتو در سال 2000 توسط دانيل روبين ( از اعضاي اصلي تيم Free BSD ) عرضه شد. وي برخي ماژول هاي قدرتمند Free BSD را تحت عنوان Portage وارد اين توزيع كرد و اين توزيع را به يك لينوكس حرفه اي وقدرتمند تبديل كرد، روش نصب در اين توزيع گرچه در ابتدا به صورت كامپايل كردن بود اما بعدا امكان افزودن بسته هاي RPM به آن اضافه شد گرچه اين توزيع از امنيت وپايداري بالاتري برخوردار است اما پيچيدگي هاي فني آنباعث شده تا كاربران مبتدي و متوط به سمت اين توزيع نيايندو به اين مشكل عدم آپديت زمان بندي شده را هم اضافه كنيد.

 

Lycoris-11()
اين نسخه از جمله كامل ترين نسخه های موجود در بازار است.نصب ان اسان بوده و در بیشتر کامپیوتر های خانگی کار می کند .برنامه های بسیاری ضمیمه این نسخه از لینوکس است.

 

بالاخره كدام را انتخاب كنيم؟
خوب، در بازار ايران در مورد انتخاب توزيع محدوديت هاي فراواني وجود دارد. با توجه به توزيع هاي موجود در بازار، براي مصارف گفته شده توزيع هاي مقابل آن توصيه مي شوند:

 

مصرف ميزكار (Desktop)، ايستگاه كاري، كاربران تازه كار: زوزه (SuSE)، ردهت (Redhat)، ليبرانت (Libranet) ، فدورا (Fedora )

 

مصرف ميزكار(Desktop)، ايستگاه كاري، كاربران حرفه اي: دبيان (Debian)، اسلاكور (Slackware)، ليبرانت (Libranet) ، فدورا (Fedora )

 

مصرف سرويس دهنده: دبيان (Debian)، ردهت (Redhat)

 

ديسك هاي زنده: كناپيكس (knoppix)، شبديكس (Shabdix)

 

توضيح اينكه ديسك هاي زنده، لينوكس هايي هستند كه كاملا از روي CD اجرا مي شوند و نيازي به نصب آنها روي هارد ديسك سيستم نمي باشد. اين ديسك ها براي مصارف آموزشي، عيب زدايي و نمايشي مناسب مي باشند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  قالب سایت؟
  بیشتر چه نوع مطالبی رو میپسندید؟

  آمار سایت
 • کل مطالب : 588
 • کل نظرات : 391
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 3334
 • آی پی امروز : 62
 • آی پی دیروز : 101
 • بازدید امروز : 376
 • باردید دیروز : 250
 • گوگل امروز : 20
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 1,697
 • بازدید ماه : 5,522
 • بازدید سال : 5,522
 • بازدید کلی : 2,070,669